ankara boşanma avukatı

ANKARA BOŞANMA AVUKATI

 

Boşanma, büyük umutlarla kurulmuş olan evlilik birlikleri sona eren çiftler için adeta travmatik sonuçlar ortaya koyan ve çoğunlukla acı dolu bir süreçtir. Ancak boşanma sürecinin taraflara yaşattığı psikolojik ızdırabın yanında, bir de maddi sonuçları söz konusudur.

 

Boşanmanın ferileri olarak adlandırdığımız: maddi ve manevi tazminat, velayet, nafakamal paylaşımı yükümlülükleri gibi hususlar ne kadar bazılarına oldukça basitmiş gibi gelseler de; tarafların ekonomik geleceklerini ciddi manada etkileyecek nitelikte olup, geri dönülmesi güç olası hak kayıplarının önüne geçilebilmesi adına büyük bir profesyonellikle ele alınması gereken hukuki konulardır. Ortaya çıkabilecek onbinlerce ve kimi zaman yüzbinlerce liralık tazminat, nafaka, mal paylaşım yükümlülükleri ve diğer çeşitli muhtemel hak kayıpları(kadın için nafakaya hükmedilmemesi, kadın veya erkeğin velayet hakkını kaybetmesi gibi) vb. giderlerin yanında avukat ücretleri ve boşanma masrafları oldukça küçük tutarlar olarak kalmaktadır. Delil Hukuk Bürosu olarak bu gerçeğin farkında olduğumuzdan dolayı en iyi boşanma avukatları arasında hizmet vermek amacıyla müvekkillerimizin içinde bulunduğu durumu iş etiği anlayışımız, hukukçu kişiliklerimiz ve toplumsal sorumluluk bilincimizle özümsüyoruz.

Boşanma davaları, toplumun temel yapı taşı olan aileyi ve evlilik birliği içerisinde yer alan müşterek çocukları ilgilendirdiği için üzerinde önemle durulması gereken bir hukuk alanı olan aile hukuku çatısı dahilindedir. Hal böyleyken, en iyi boşanma avukatı, müvekkillerinin çıkarlarının yanında toplumun genel çıkarlarını da göz önünde bulundurması gereken avukat olacaktır.

Delil Hukuk Bürosu, Ankara boşanma avukatı olarak, alanında uzman ekibiyle öncelikli olarak Ankara'da yer alan müvekkillerine hizmet vermekle birlikte, ülkenin dört bir yanında yer alan irtibat bürolarıyla etkileşim halinde tüm Türkiye'de en iyi boşanma avukatları arasında hizmet vermeyi amaç edinmektedir.

Boşanma Davaları hakkında kısa bir bilgilendirme yapmamız gerekirse, sebeplerine göre genel boşanma sebepleri ve özel boşanma sebepleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Genel boşanma sebepleri:

  • Anlaşmalı boşanma davası ve

  • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması(şiddetli geçimsizlik) nedeniyle boşanma davası olmak üzere iki çeşittir.

 

Anlaşmalı boşanma davaları haricindeki tüm boşanma davaları çekişmeli boşanma davaları olarak ifade ettiğimiz davalardandır. Bir boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası değilse, yani taraflar boşanma ve ferileri hakkında anlaşmaya varamamışlarsa, çekişmeli boşanma davasıdır.

Özel boşanma sebepleri:

  • Zina nedeniyle boşanma davası,

  • Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma davası,

  • Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma davası,

  • Terk nedeniyle boşanma davası ve

  • Akıl hastalığı sebepleriyle boşanma davalarıdır

Büromuzda Ücretsiz ve Randevusuz Hukuki Danışmanlık Kesinlikle Verilmemektedir. Ücretsiz bilgi almak için aile hukukuna ilişkin hukuki makalelerimizi inceleyebilirsiniz, ancak detaylı ve yüz yüze bilgi için mutlaka randevu almalısınız.

Boşanma Davaları ve Genel Olarak Aile Hukukuna İlişkin Hukuki Yayınlarımız:

Aile hukuku ile ilgili dava ve talep türleri: Boşanma davaları, ziynet eşyaları(düğün takıları) davaları, mal paylaşımı davası, maddi ve manevi tazminat, velayet, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası, tedbir nafakası, soybağının reddi davası(nesebin reddi davası), babalık davası vb. aileyi ilgilendiren dava ve taleplerdir. Boşanma avukatı Ankara içerisinde tüm bu davaları uzmanlık alanı dahilinde bilen ve en iyi boşanma avukatı olarak uygulamaya koyan avukattır.

En İyi Boşanma Avukatı

Boşanma davaları, toplumun temen yapı taşı olan aile kurumunu ve evlilik birliğini derinden etkileyen hukuki süreçler olduğundan dolayı, en iyi boşanma avukatının görev bilinciyle hareket eden kişi olması gerektiği de gözden kaçmamalıdır. Boşanma davalarına bakan avukatlar, omuzlarındaki bu sorumluluğun bilincinde olarak "önce adalet ve insan" düsturuyla, görevlerini layığıyla yerine getirme girişiminde olmalıdırlar. Boşanma avukatı tavsiye ile bulunabilecek bir tüccar değil, iş etiğine ve aile kurumunun değerlerine bağlı bir hukuk insanıdır.

Ankara Boşanma Avukatı

Esasında daha önce de değinmiş olduğumuz gibi avukatlar arasında boşanma avukatı, ceza avukatı gibi ayrımlar söz konusu değildir. Ancak uygulamada, halk arasında yaygınlıkla boşanma davalarına bakan avukatlar "boşanma avukatı" olarak nitelendirilmektedir. Boşanma avukatı Ankara gibi büyük şehirlerimizde kolaylıkla bulunabilecek kişilerdir. Ankara boşanma avukatı, Ankara Barosuna kayıtlı olup, çoğunlukla Ankara'daki müvekkillerinin adalet ihtiyacını gidermek için hizmet veren avukattır; Delil Hukuk Bürosu olarak boşanma hukuku alanında da çalışmalarda bulunuyor ve adalet arayışı içerisinde olan müvekkillere en iyi boşanma avukatı hizmeti sunmayı amaç ediniyoruz. Ankara Boşanma Avukatı olarak Ankara'da ve Türkiye'nin dört bir yanında yer alan irtibat bürolarımız yardımıyla Çankaya, Kızılay, Keçiören, Etimesgut, Yenimahalle, Demetevler, Bahçelievler, Ulus, Kahramankazan, Beypazarı, Ayaş, Mamak, Eryaman, Çayyolu ilçe ve semtleri başta olmak üzere Ankara'nın her yerinde ve İstanbul, İzmir, Antalya, Eskişehir, Konya ve Gaziantep başta olmak üzere Türkiye'nin tüm illerinde boşanma avukatı olarak hizmet sağlıyoruz.

Boşanma Avukatı Ücretleri ve Boşanma Masrafları

2021 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre bir avukatın boşanma davası için alabileceği asgari ücret 4080 liradır, bu tutarın daha azı çeşitli istisnai haller haricinde kanunen alınamamaktadır. Ancak bu tutarın üstünde avukatlık ücreti alınabilmektedir. Esasında, günümüzde neredeyse hiçbir avukat, boşanma davaları için oldukça yetersiz kalan bu tutar üzerinden boşanma davalarına bakmamaktadır. Bu tutar çoğunlukla yalnızca "adli yardım" ile boşanma davası için görevlendirilen avukata devlet tarafından ödenen tutar olarak kalmaktadır.

Boşanma avukatı ücreti, boşanma avukatı tarafından davanın zorluk derecesi ve tarafarın ekonomik durumlarına göre belirlenmektedir. Avukatlar tarafından 2022 yılında ortalama olarak 12.000-25.000 Türk Lirası aralığında bir ücretlendirme yapıldığı görülmekle birlikte, avukatların internet siteleri üzerinden açık açık ve spesifik olarak bir tutar açıklamasında bulunmaları reklam ve rekabet yasağına aykırılık teşkil etmektedir. 

Boşanma davası avukatlık ücretleri hakkında detaylı bilgi edinmek için konuya ilişkin yayınımızı okuyabilirsiniz: 2022 Yılı Boşanma Davası Avukatlık Ücretleri

Çekişmeli Boşanma Avukatı

Çekişmeli boşanma davaları, başta Türk Medeni Kanunumuz ile Hukuk Muhakemeleri Kanunumuz ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun olmak üzere bir çok farklı mevzuat hükmünün uygulama alanı bulduğu, usul ve esasa ilişkin hükümlerin oldukça dikkatli ele alınması gereken bir dava türüdür. Yani sanılanın aksine basit bir dava değildir. Stratejinin doğru kurgulanması ve sürecin bir bütün halinde yürütülmesi elzemdir. En ufak bir hatanın çok büyük maddi sonuçları olabilir. Delil Hukuk Bürosu, bünyesinde barındırdığı deneyimli avukatları ile çekişmeli boşanma davası sürecinde müvekkillerine en iyi çekişmeli boşanma avukatı hizmeti temin etmeyi amaçlamaktadır. 

Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Ankara Hukuk Büroları arasında yer alan büromuzda, çekişmeli boşanma davalarının yanında anlaşmalı boşanma davaları ile de ilgili olarak profesyonel destek sağlıyoruz. Bu hususta, anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması, taraflar arasında sağlıklı iletişim kurulması, adliye nezdinde gerekli çalışmaların yerine getirilmesi ve kararın nüfusa geçirilmesi dahil tüm süreci yönetiyoruz. 

Anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanmasına ilişkin olarak maalesef halkımızda yanlış bir algı mevcut olduğu görülmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının basit bir yargı işi olarak görülmesinden kaynaklı olan bu durum, anlaşmalı boşanma protokolünün dikkatsiz ve özensizce hazırlanmasından dolayı çok ağır hak kayıplarının yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla anlaşmalı boşanma sürecinin de avukat yardımı ile yürütülmesi ya da en azından bu konuya ilişkin olarak hukuki danışma hizmeti temin edilmesi tavsiye edilmektedir. Her ne kadar boşanma davalarında tarafların avukat ile temsil zorunluluğu bulunmasa da, hukukun her dalında olduğu gibi aile hukukunda da telafisi zor kayıpların önüne geçilebilmesi adına alanında uzman boşanma avukatı ile görüşülüp hukuki danışma ve dava desteği alınmasında fayda vardır. 

Boşanma Avukatı Telefon Numaraları

Boşanma avukatı arayışı içerisinde olan vatandaşlarımız, avukatın adı ve soyadı veya sicil numarasını biliyorlarsa, bulundukları şehirlerin baro levhalarından görüşmek istedikleri boşanma avukatı telefon numarasına ulaşabilirler. Aynı şekilde eğer hangi hukuk bürosu ile anlaşacaklarını biliyorlarsa internet sitesi bulunan hukuk bürolarının iletişim sayfalarından adres, e-posta ve telefon numaralarına ulaşabileceklerdir. 

Desert in Dark

Büromuzda ücretsiz ve randevusuz görüşme yapılmamaktadır. Lütfen öncelikle arayıp randevu alınız.