ankara ceza avukatı

ANKARA CEZA AVUKATI

Ankara Ceza Avukatı, ceza davalarının kovuşturma ve soruşturma evrelerinde müvekkillerin adalete erişmesinde ve haklı olanın aklanmasında önemli rol oynar. 

Kişi suçlu olduğunda dahi, en iyi ceza avukatı bu defa kişinin suçsuz olduğunu savunmayacak olsa da; etkin pişmanlık, iyi hal, çalınan malın değerinin azlığı, meşru müdafaa, zaruriyet hali vb. gibi Türk Ceza Kanunumuz, Ceza Muhakemesi Kanunumuz ve diğer ceza hukuku mevzuatımızda yer alan çeşitli hukuka uygunluk ve cezada indirim hallerinin doğru uygulanmasını sağlamak için gerekli önlemleri alacak ve gerekli beyanları sunacaktır. 

Ceza Avukatı

İnsanın ne zaman ceza avukatına ihtiyaç duyacağı çoğunlukla tahmin edilemez. Suça meyilli olup da suçu meslek haline getirmiş olan ve toplumda istatistik olarak küçük bir insan grubunu oluşturan kimseler haricinde hiç kimsenin bir gün bir olaydan, şahsi bir hatasından ya da bir yanlış anlaşılmadan veya iftiradan kaynaklı olarak kelepçelenip gözaltına alınmayacağının ya da hakkında yürütülmekte olan bir soruşturma için ifadeye çağırılmayacağının garantisi yoktur.

Hayat kimi zaman adil olmayabilmektedir. Kimi zaman bir insan olabilecek en mantıklı şekilde hareket etmiş olsa dahi kendisini ceza mahkemesinde sanık kürsüsünde özgürlüğü için kendisini savunurken bulabilir. Bu durumun sebebi içkili bir gecenin ardından sabah işinize giderken halen kanınızda mevcut olan alkolden kaynaklı sıradan bir alkollü araç kullanma suçundan, nitelikli adam öldürme veya yağma suçuna ya da terör örgütü üyeliği gibi ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlara kadar varabilir. 

Örneğin sürekli irtibat halinde olduğunuz ve örgüt üyesi olduğunu bilmediğiniz bir arkadaşınız ile aranızdaki ilişki, beraber yolculuk ettiğiniz esnada bir yakınınızın aracında uyuşturucu madde bulundurması, araç sürerken gereken tüm özeni göstermiş dahi olsanız dikkatsizce yola aniden çıkan dikkatsiz bir yayaya çarpmanız gibi durumlar söz konusu olabilir. 

Zaten ceza mahkemelerinde yargılanan çoğu insan, hayatlarında daha önce mahkeme yüzü dahi görmediklerini, böyle bir durumun başlarına nasıl geldiğine anlam veremediklerini ifade etmektedir. Bu nedenle şüpheli ve sanık statüsünde olan kişiler genellikle içlerinde bulundukları sürecin mahiyetini doğru tahayyül edememektedirler. Bu nedenle ceza yargılama sürecinin işleyişini bilen, hangi durumda hangi stratejinin izlenilmesi gerektiğini öngörüp, gerekli adımları uygulayabilen bir ceza avukatı şüpheli ve sanıkların olmazsa olmaz hizmet sağlayıcısı olmaktadır.

En İyi Ceza Avukatı

Peki bu hengamede en iyi ceza avukatı nasıl seçilecektir. Sorun şu ki, bu seçim her zaman çok kolay olmamaktadır. Öncelikle en iyi ceza avukatı tabiri oldukça soyut kalmaktadır ve bu konseptin içi doldurulmalıdır. Bu belirlemeyi yaparken iki önemli seçenek ve etik ikilem karşımıza çıkmaktadır:

 1. En iyi ceza avukatı en adil olan mıdır? Eğer öyleyse adil nedir ve adalet nedir? Örneğin toplumda yaygın olan "iyi" algısını baz alırsak, en iyi ceza avukatı adaletin tecelli edebilmesi adına suçlu olduğunu bildiği müvekkili savunmaktan kaçınan mıdır?

 2. Yoksa hukuk genel ilkelerinin ışığında en iyi ceza avukatı, belki de müvekkili suçlu dahi olsa, "suçu ispat edilinceye kadar herkes suçsuzdur" ifadesi ile dile getirilen masumiyet karinesinin bilincinde olup, profesyonel iş etiği uğruna insanı duygularını önündeki somut olaya karıştırmayan ve mesleğinin kendisine yüklediği sorumluluğun bilincinde olan kişi midir?

Baran Delil Avukatlık Bürosu olarak bizim mottomuz, vizyon ve misyonumuz işimizin gereğidir, dolayısıyla ikinci seçenek de en iyi ceza avukatı tanımımızın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Çünkü almış olduğumuz ileri düzey hukuk eğitimi ve profesyonel meslek hayatımızda edindiğimiz deneyimler bize göstermiştir ki: en suçsuz görünen kişi dahi üzerine atılı suçu işlemiş olabileceği gibi, suçlu olduğuna herkesin emin olduğu kişinin de yargılama sonucunda suçsuz olduğu ortaya çıkabilmektedir.

Dolayısıyla potansiyel müvekkillere yaklaşımımız ve adaletin sağlanabilmesi adına Baran Delil Avukatlık Bürosu olarak geliştirip uygulamaya koyduğumuz savunma stratejimizin etik çerçevesi şu şekildedir:

 1. Süreci kişiselleştirmeyiz. Ceza davanıza bir cerrahın hastasına yaklaştığı gibi yaklaşır ve sizi yargılamayız.

 2. Soruşturma ve kovuşturma sürecinde tüm yasal işlemlerinizde size destek olur ve yargı mercilerine meramınızı anlatabilmeniz adına köprü görevi görürüz.

 3. Suçsuzun suçsuzluğunu ispatlamak için elimizden geleni yaparız ve suç fiilini işlediği mahkemece ispat edilmiş olan müvekkiller hakkında da en azından cezada indirim ve hukuka uygunluk halleri gibi lehe olan hükümlerin uygulanması için gerekli girişimlerde bulunuruz. 

Ülkemizde Sıklıkla Görülen Ceza Davaları

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan adli sicil istatistiklerine göre ülkemizde en çok görülmekte olan ceza davaları, aşağıdakilerle sınırlı olmamak üzere, sırasıyla aşağıdaki suç tiplerine ilişkindir:

1-) Malvarlığına Karşı Suçlar

​2-) Vücut Dokunulmazlığına Karşı Suçlar

3-) Hürriyete Karşı Suçlar

 • Tehdit Suçu

 • Konut Dokunulmazlığını İhlal Suçu

 • Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçu

 • Diğer

4-) Kamunun Sağlığına ilişkin Suçlar

5-) Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar

 • Çocukların Cinsel İstismarı Suçu

 • Cinsel Taciz Suçu

 • Cinsel Saldırı Suçu

 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu

6-) Hayata Karşı Suçlar

 • Kasten Öldürme Suçu

 • Taksirle Öldürme Suçu

 • Diğer

 

Bu suçlara ilişkin olarak soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yanında, ceza davalarına bakan avukatlar tarafından müvekkillerin haksız gözaltı ve tutuklamalara ilişkin olarak açılacak olan tazminat davaları, Sulh Ceza Hakimlikleri nezdinde incelenecek olan internetten erişim engelleme talepleri gibi dava ve taleplerde de önem arz eden rolleri söz konusu olacaktır.

Ankara Ceza Avukatı

Baran Delil Avukatlık Bürosu olarak ceza hukuku alanında da çalışmalarda bulunuyor ve adalet arayışı içerisinde olan müvekkillere en iyi ceza avukatı hizmeti sunmayı amaç ediniyoruz. Ankara'da ve Türkiye'nin dört bir yanında yer alan irtibat bürolarımız yardımıyla Çankaya, Kızılay, Keçiören, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle, Demetevler, Bahçelievler, Ulus, Kahramankazan, Beypazarı, Ayaş, Mamak, Eryaman, Çayyolu ilçe ve semtleri başta olmak üzere Ankara'nın her yerinde ve İstanbul, İzmir, Antalya, Eskişehir, Konya ve Gaziantep başta olmak üzere Türkiye'nin tüm illerinde ceza avukatı olarak hizmet sağlıyoruz.

Detaylı bilgi ve randevu almak için internet sitemizde yer alan çeşitli iletişim vasıtalarından size en uygun olanı seçebilir, ofis hattımız olan 0 (507) 913 00 09 numaralı telefonu arayabilir, whatsapp üzerinden mesaj atabilir veya bilgi@delilavukatlik.com e-posta adresimiz üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Desert in Dark

Büromuzda randevusuz görüşme yapılmamaktadır. Lütfen öncelikle arayıp randevu alınız.