top of page

Trafik Kazası Avukatı

 

Ülkemizde her yıl büyük veya küçük ölçekli yüzbinlerce trafik kazası meydana gelmektedir. Bu trafik kazaları sonucunda araç hasar onarım ve değer kaybı ile kazanç kaybının yanında maalesef sayısız ölüm ve yaralanma olayı da yaşanmaktadır.

Trafik kazasından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat talepleri, sigorta şirketine yönelik gerçekleştirilmesi gereken başvurular, sigorta tahkim komisyonu nezdinde yürütülmesi gereken süreçler ve trafik kazası nedeniyle yürütülecek olan cezai soruşturma ve kovuşturmalar, trafik kazaları nedeniyle yürütülecek olan başlıca hukuki yollardır. 

Trafik Kazasından Kaynaklanan Tazminat ve Alacak Talepleri

Trafik kazasından kaynaklanan birçok tazminat davası ve alacak davası söz konusu olmaktadır. Bunlar kaza sonucunda araçta meydana gelen hasarlardan kaynaklanabileceği gibi, bedensel zarar veya ölüm nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Trafik kazası nedeniyle ileri sürülebilecek başlıca talepler aşağıdaki gibidir:

  • Aracın piyasa değerinde ortaya çıkan değer kaybı,

  • Ticari araçlarda(örneğin taksilerde veya kiralık araçlarda) oluşan kazanç kaybı,

  • Araç hasar onarım bedeli,

  • Ölenin yakınları açısından destekten yoksun kalma tazminatı,

  • Çalışma gücü kaybı,

  • Bakım ve tedavi giderleri,

  • Manevi acı, elem, keder, ızdırap nedeniyle manevi tazminat,

  • Kaza sonucunda ölüm gerçekleştiyse her türlü cenaze giderleri,

  • Ekonomik geleceğin sarsılmasından kaynaklanan kayıplar

Somut olayın gereklerine göre bu talepler artırılabileceği gibi, bu taleplerden yalnızca bir kısmı da dava konusu edilebilecektir.

Trafik Kazası Nedeniyle Yürütülecek Ceza Davaları

Yaşanan bir trafik kazasının özel hukuk anlamında sigorta ödemeleri, rücu ve tazminat yükümlülüğü gibi bir çok sonucunun mevcut olmasının yanında; bir de ceza hukuku anlamında sonuçları söz konusudur. Trafik kazası nedeniyle kusur durumuna göre kasten öldürme, kasten yaralama, taksirle ölüme sebebiyet verme, taksirle yaralama, trafik güvenliğini tehlikeye sokma vb. bir çok suç meydana gelmiş olabilir. Ceza yargılamasına ilişkin olarak uzlaştırma, soruşturma ve kovuşturma gibi süreçlerde trafik kazası avukatı aynı zamanda daha geniş anlamda ceza avukatı olarak da görev üstlenir ve maddi gerçeğin doğru anlaşılması için gerekli çalışmaları gerçekleştirir. 

Trafik Kazası Avukatı Telefon Numaraları

Aslında hukuk sistemimizde Anglo-Sakson hukuk sistemlerinde olduğu gibi trafik kazası avukatı, boşanma avukatı, ceza avukatı, miras avukatı vb. şeklinde bir ayrım bulunmamaktadır. Ancak halk arasında bu şekilde yaygın bir kullanım mevcut olduğu için avukatlar da bu şekilde isimlendirilebilmektedir. Delil Hukuk Bürosu, trafik kazasından kaynaklanan hukuk ve ceza davaları ile de ilgilenmekte ve bu alanda da, faaliyet yürütmekte olduğu her alanda olduğu gibi müvekkillerine en iyi trafik kazası avukatı hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Detaylı bilgi için arayınız: 0 (532) 237 72 80

bottom of page